Ohjelma

SU 29.11. klo 12

ovet klo 11.30

Way Bakery and Wine Bar

JAZZ KIINNOSTAA

Matti Nives / Teppo Mäkynen / Ville Herrala

SU 29.11. klo 19

ovet klo 18

Glo Hotel Art

IRO HAARLA PRESENTS: LEO RECORDS

Iro Haarla, piano / Verneri Pohjola, trumpetti / Juhani Aaltonen, saksofoni / Mikko Innanen, saksofoni / Ulf Krokfors, kontrabasso / Markku Ounaskari, rummut

LUCIA CADOTSCH SPEAK LOW (CH/SE/UK)

Lucia Cadotsch, laulu / Otis Sandsjö, tenorisaksofoni / Petter Eldh, kontrabasso / Kit Downes, urut

MA 30.11. klo 19

tapaaminen klo 18.30

SALAKEIKKA

Hyppää tuntemattomaan kanssamme.

TI 1.12. klo 20

ovet klo 19

Kansallismuseo

Y-OTIS (SE/DE/UK)

Otis Sandsjö, tenorisaksofoni / Petter Eldh, basso / Dan Nicholls, koskettimet / Tilo Weber, rummut

KIT DOWNES (UK)

Kit Downes, piano

KE 2.12. klo 18.30

ovet klo 18

Hakola Shop

VILLE HERRALA

Ville Herrala, kontrabasso

JAF TRIO (FI/DK)

Adele Sauros, saksofoni / Joonas Tuuri, kontrabasso / Frederik Emil Bülow, rummut

KE 2.12. klo 20

ovet klo 19

G Livelab Helsinki

NORDIC JAZZ COMETS

INGIBJÖRG TURCHI BAND (IS)

Ingibjörg Elsa Turchi, basso / Magnús Trygvason Eliassen, rummut / Hróðmar Sigurðsson, kitara / Tumi Árnason, tenorisaksofoni / Magnús Jóhann Ragnarsson, piano

KADI VIJA KEY PROJECT (FI)

Kadi Vija, laulu / Max Zenger, bassoklarinetti / Tuomo Dahlblom, kitara / Tuomas Timonen, rummut

KJETIL MULELID TRIO (NO)

Kjetil Mulelid, piano / Andreas Winther, rummut / Bjørn Marius Hegge, basso

POST-SUN-VISON (SE)

Alice Hernqvist, piano / Aaron Mandelmann, bass / Mario Ochoa, rummut

SVANEBORG KARDYB (DK)

Nikolaj Svaneborg, piano, urut & koskettimet / Jonas Kardyb, rummut & perkussiot

TO 3.12. 18

ovet 17.30

Helsinki Contemporary

TAPANI RINNE: FOGHORNIA

Tapani Rinne, bassoklarinetti & elektroniikka

TO 3.12. klo 20

ovet klo 19

Kulttuuritehdas Korjaamo

VERNERI POHJOLA QUARTET

Verneri Pohjola, trumpetti / Tuomo Prättälä, piano / Antti Lötjönen, basso / Mika Kallio, rummut

DARK HORSE (SE)

John Holmström, piano / Alfred Lorinius, kontrabasso / Mårten Magnefors, rummut

PE 4.12. klo 18

ovet klo 17.30

Kahvila Sävy

AINON

Aino Juutilainen, sello / Satu-Maija Aalto, viulu & alttoviulu / Suvi Linnovaara, saksofoni, klarinetti & huilu / Joonas Leppänen, rummut

PE 4.12. klo 20

ovet klo 19

Kuudes Linja

TIMO LASSY TRIO FEAT. REISKA LAINE

Timo Lassy, tenorisaksofoni / Ville Herrala, kontrabasso / Reiska Laine, rummut

PAAL NILSSEN-LOVE & RAOUL BJÖRKENHEIM (NO/FI)

Paal Nilssen-Love, rummut / Raoul Björkenheim, kitara

PE 4.12. klo 22

Tanner

WE JAZZ DJS

Matti Nives / Eero Löyttyjärvi / Roope Pokki

LISÄTIEDOT / OSTA LIPUTVapaa pääsy

LA 5.12. klo 19

ovet klo 18

Ääniwalli

DEATH HAWKS PLAYS SUN RA

Teemu Markkula, laulu & kitara / Tenho Mattila, koskettimet & saksofoni / Miikka Heikkinen, rummut & perkussiot / Riku Pirttiniemi, basso & laulu / VJ, Jonne Pitkänen

ANTTI LÖTJÖNEN QUINTET EAST

Antti Lötjönen, basso / Verneri Pohjola, trumpetti / Mikko Innanen, saksofoni / Jussi Kannaste, saksofoni / Joonas Riippa, rummut

TEPPO MÄKYNEN PRESENTS

Erikoisvieraat julkistetaan myöhemmin

SUPERPOSITION FESTIVAL

Olavi Louhivuori, rummut / Linda Fredriksson, saksofoni / Adele Sauros, saksofoni / Mikael Saastamoinen, basso + erikoisvieraat