Program


01

SUN 3 DEC 12NOON

KROG ROBA

Jazz Brunch: Jazz kiinnostaa Live

Matti Nives / Teppo Mäkynen / Ville Herrala

02

SUN 3 DEC 7PM

doors 6pm

G LIVELAB

Verneri Pohjola Group

Verneri Pohjola, tp / Teemu Viinikainen, g / Tuomo Prättälä, keyb / Antti Lötjönen, b / Mika Kallio, dr

Julia Hülsmann Trio

Julia Hülsmann, p / Marc Muellbauer, b / Heinrich Köbberling, dr

03

MON 4 DEC 5pm

doors 4pm

KROG ROBA

Elifantree 10v

Anni Elif Egecioglu, voc & synt / Pauli Lyytinen, sax, EWI & synt / Olavi Louhivuori, dr

04

MON 4 DEC 7pm

doors 6pm

ALEKSANTERIN TEATTERI

The Necks (AU)

Chris Abrahams, p / Lloyd Swanton, b / Tony Buck, dr

Olli Ahvenlahti New Quartet

Olli Ahvenlahti, p / Jussi Kannaste, t-sax / Antti Lötjönen, b / Jaska Lukkarinen, dr

M. A. Numminen

05

TUE 5 DEC 6pm

doors 17.30pm

Kahvila Sävy

Black Motor

Tane Kannisto, sax & nagaswaram / Ville Rauhala, b / Simo Laihonen, dr

06

TUE 5 DEC 8pm

doors 7pm

GLO HOTEL ART

Jukka Perko Tritone

Jukka Perko, a-sax / Antti Lötjönen, b / Teppo Mäkynen, dr

Mikko Innasen Maakuntalaulu-uudistus

Mikko Innanen, sax / Petri Keskitalo, tu

Maxxxtet

Max Zenger, sax & b-cl / Tomi Nikku, tp / Teemu Åkerblom, b / Joonas Leppänen, dr

JazzBricks Live

Alonzo Aju Heino, legos

We Jazz DJs

Matti Nives / Eero Löyttyjärvi

07

WED 6 DEC 2pm

doors 1pm

LAPINLAHDEN LÄHDE

Oaagaada

Sami Pekkola, sax / Tuure Tammi, tp / Tero Kemppainen, b / Simo Laihonen, dr

MORE INFO / BUY TICKETSFREE ENTRANCE

08

THU 7 DEC 5pm

doors 4pm

HOTEL FABIAN

Signe

Riikka Keränen, voc / Selma Savolainen, voc / Josefiina Vannesluoma, voc / Kaisa Mäensivu, b

Milo & Moses

Milo Mäkelä, g / Mooses Kuloniemi, dr / Jon Pettersson, b

09

THU 7 DEC 8pm

doors 7pm

WHS TEATTERI U:NI:ON

August Rosenbaum (DK)

August Rosenbaum, p, keyb & electronics

Maria Faust Solo (EE/DK)

Maria Faust, sax

10

FRI 8 DEC 6PM

doors 5:30pm

KAHVILA SÄVY

Jaska Lukkarinen Trio

Jussi Kannaste, t-sax / Antti Lötjönen, b / Jaska Lukkarinen, dr

11

FRI 8 DEC 8pm

doors 7pm

ANDORRA FILM THEATRE

Maria Faust Sacrum Facere (EE/DK/SE/IT/US)

Maria Faust, a-sax & cl / Edward Deane Ferm, t-sax & cl / Francesco Bigoni, cl / Tobias Wiklund, tp / Jonathan Ahlblom, tu / Mads Hyhne, tb / Kristi Mühling, kantele / Emanuele Maniscalco, p

12

FRI 8 DEC 9:30PM

doors 9pm

DUBROVNIK LOUNGE & LOBBY

Jochen Rueckert Quartet (US)

Mark Turner, t-sax / Mike Moreno, g / Joe Martin, b / Jochen Rueckert, dr

Megalodon Collective (NO/SE)

Martin Myhre Olsen, sax / Karl Hjalmar Nyberg, sax / Petter Kraft, sax / Karl Bjorå, g / Aaron Mandelmann, b / Andreas Winhter, dr / Henrik Lødøen, dr

DJ Lander Lenaerts (BE)

We Jazz DJs

13

SAT 9 DEC 5:30PM

doors 5pm

HELSINKI CONTEMPORARY

Joonas Leppänen Alder Ego

Jarno Tikka, sax / Tomi Nikku, tp / Teemu Åkerblom, b / Joonas Leppänen, dr

14

SAT 9 DEC 8PM

doors 7pm

ÄÄNIWALLI

Binker And Moses (UK)

Binker Golding, t-sax / Moses Boyd, dr

Mopo: Mopocalypse

Linda Fredriksson, sax / Eero Tikkanen, b / Eeti Nieminen, dr

Olavi Louhivuori: Immediate Music I

Olavi Louhivuori, dr & electronics / Pekko Käppi, jouhikko, voc & electronics / Teemu Korpipää, electronics

3TM

Teppo Mäkynen, dr & sampler / Jussi Kannaste, t-sax / Antti Lötjönen, b

VIRTA

Antti Hevosmaa, tp, effects & voc / Heikki Selamo, g & effects / Erik Fräki, dr

DJ Lander Lenaerts (BE) & We Jazz DJs

Lander Lenaerts, Matti Nives, Eero Löyttyjärvi

15

SUN 10 DEC 12NOON

GLO HOTEL ART

Jazz Brunch: Jazz kiinnostaa Live

Matti Nives / Teppo Mäkynen / Ville Herrala & Lander Leanerts

16

SUN 10 DEC 4PM

doors 3:30pm

GOOD LIFE COFFEE

JAF Trio (FI/DK)

Adele Sauros, sax / Joonas Tuuri, b / Fredrik Emil Bülow, dr

17

SUN 10 DEC 7pm

doors 6pm

KORJAAMO / KULMASALI

Timo Lassy & Teppo Mäkynen

Timo Lassy, t-sax / Teppo Mäkynen, dr

Anni Elif: Edith

Anni Elif Egecioglu, voc & synth / Sigurdur Rögnvaldsson, squire VI, effects / Tuomas A. Turunen, p & synth / Pauli Lyytinen, sax, effects, dr machine & EWI