Ohjelma


01

SU 3.12. KLO 12

KROG ROBA

Jazz kiinnostaa

Matti Nives / Teppo Mäkynen / Ville Herrala

02

SU 3.12. KLO 19

ovet klo 18

G LIVELAB

Verneri Pohjola Group

Verneri Pohjola, tp / Teemu Viinikainen, g / Tuomo Prättälä, keyb / Antti Lötjönen, b / Mika Kallio, dr

Julia Hülsmann Trio (DE)

Julia Hülsmann, p / Marc Muellbauer, b / Heinrich Köbberling, dr

03

MA 4.12. KLO 17

ovet klo 16

KROG ROBA

Elifantree 10v

Anni Elif Egecioglu, voc & synt / Pauli Lyytinen, sax, EWI & synt / Olavi Louhivuori, dr

04

MA 4.12. KLO 19

ovet klo 18

ALEKSANTERIN TEATTERI

The Necks (AU)

Chris Abrahams, p / Lloyd Swanton, b / Tony Buck, dr

Olli Ahvenlahti Quartet

Olli Ahvenlahti, p / Jussi Kannaste, t-sax / Antti Lötjönen, b / Jaska Lukkarinen, dr

M. A. Numminen

05

TI 5.12. KLO 18

ovet klo 17.30

Kahvila Sävy

Black Motor

Tane Kannisto, sax & nagaswaram / Ville Rauhala, b / Simo Laihonen, dr

06

TI 5.12. KLO 20

ovet klo 19

GLO HOTEL ART

Jukka Perko Tritone

Jukka Perko, a-sax / Antti Lötjönen, b / Teppo Mäkynen, dr

Mikko Innasen Maakuntalaulu-uudistus

Mikko Innanen, sax / Petri Keskitalo, tu

Maxxxtet

Max Zenger, sax & b-cl / Tomi Nikku, tp / Teemu Åkerblom, b / Joonas Leppänen, dr

JazzBricks Live

Alonzo Aju Heino, legot

We Jazz DJs

Matti Nives / Eero Löyttyjärvi

07

KE 6.12. KLO 14

ovet klo 13

LAPINLAHDEN LÄHDE

Oaagaada

Sami Pekkola, sax / Tuure Tammi, tp / Tero Kemppainen, b / Simo Laihonen, dr

LISÄTIEDOT / OSTA LIPUTVAPAA PÄÄSY

08

TO 7.12. KLO 17

ovet klo 16

HOTEL FABIAN

Signe

Riikka Keränen, voc / Selma Savolainen, voc / Josefiina Vannesluoma, voc / Kaisa Mäensivu, b

Milo & Moses

Milo Mäkelä, g / Mooses Kuloniemi, dr / Jon Pettersson, b

09

TO 7.12. KLO 20

ovet klo 19

WHS TEATTERI U:NI:ON

August Rosenbaum (DK)

August Rosenbaum, p, keyb & electronics

Maria Faust Solo (EE/DK)

Maria Faust, sax

10

PE 8.12. KLO 18

ovet klo 17.30

KAHVILA SÄVY

Jaska Lukkarinen Trio

Jussi Kannaste, t-sax / Antti Lötjönen, b / Jaska Lukkarinen, dr

11

PE 8.12. KLO 20

ovet klo 19

ELOKUVATEATTERI ANDORRA

Maria Faust Sacrum Facere (EE/DK/SE/IT/US)

Maria Faust, a-sax & cl / Edward Deane Ferm, t-sax & cl / Francesco Bigoni, cl / Tobias Wiklund, tp / Jonathan Ahlblom, tu / Mads Hyhne, tb / Kristi Mühling, kantele / Emanuele Maniscalco, p

12

PE 8.12. KLO 21.30

ovet klo 21

DUBROVNIK LOUNGE & LOBBY

Jochen Rueckert Quartet (US)

Mark Turner, t-sax / Mike Moreno, g / Joe Martin, b / Jochen Rueckert, dr

Megalodon Collective (NO/SE)

Martin Myhre Olsen, sax / Karl Hjalmar Nyberg, sax / Petter Kraft, sax / Karl Bjorå, g / Aaron Mandelmann, b / Andreas Winhter, dr / Henrik Lødøen, dr

DJ Lander Lenaerts (BE)

We Jazz DJs

13

LA 9.12. KLO 17.30

ovet klo 17

HELSINKI CONTEMPORARY

Joonas Leppänen Alder Ego

Jarno Tikka, sax / Tomi Nikku, tp / Teemu Åkerblom, b / Joonas Leppänen, dr

14

LA 9.12. KLO 20

ovet klo 19

ÄÄNIWALLI

Binker And Moses (UK)

Binker Golding, t-sax / Moses Boyd, dr

Mopo: Mopocalypse

Linda Fredriksson, sax / Eero Tikkanen, b / Eeti Nieminen, dr

Olavi Louhivuori: Immediate Music I

Olavi Louhivuori, dr & electronics / Pekko Käppi, jouhikko, voc & electronics / Teemu Korpipää, electronics

3TM

Teppo Mäkynen, dr & sampler / Jussi Kannaste, t-sax / Antti Lötjönen, b

VIRTA

Antti Hevosmaa, tp, effects & voc / Heikki Selamo, g & effects / Erik Fräki, dr

DJ Lander Lenaerts (BE) & We Jazz DJs

Lander Lenaerts, Matti Nives, Eero Löyttyjärvi

15

SU 10.12. KLO 12

GLO HOTEL ART

Jazz kiinnostaa

Matti Nives / Teppo Mäkynen / Ville Herrala & Lander Leanerts

16

SU 10.12. KLO 16

ovet klo 15.30

GOOD LIFE COFFEE

JAF Trio (FI/DK)

Adele Sauros, sax / Joonas Tuuri, b / Fredrik Emil Bülow, dr

17

SU 10.12. KLO 19

ovet klo 18

KORJAAMO / KULMASALI

Timo Lassy & Teppo Mäkynen

Timo Lassy, t-sax / Teppo Mäkynen, dr

Anni Elif: Edith

Anni Elif Egecioglu, voc & synth / Sigurdur Rögnvaldsson, squire VI, effects / Tuomas A. Turunen, p & synth / Pauli Lyytinen, sax, effects, dr machine & EWI